Kociołek żeliwny czy emaliowany – jaki będzie najlepszym wyborem? Odpowiadamy

Kociołek żeliwny czy emaliowany – jaki będzie najlepszym wyborem? Odpowiadamy

Jeżeli biwakowanie to Twoja pasja, to bez wątpienia potrzebujesz solidnych kociołków. W końcu żadna wyprawa na łono natury nie obejdzie się bez sytego, gorącego posiłku przyrządzonego bezpośrednio na ognisku. Jednak, aby Twoje potrawy mogły zachwycać swoimi aromatami, musisz wziąć pod uwagę nie tylko wybrane przez siebie składniki, ale nawet to, w czym gotujesz. Zastanawiasz się nad tym, jaki kociołek wybrać – emaliowany czy żeliwny? Czytaj dalej, a postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości w tej dziedzinie.

Kociołek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kociołek to akcesorium niezbędne zarówno podczas wycieczek w teren, jak i w kuchni. Dlaczego? Taki produkt świetnie nadaje się do wykorzystania nie tylko nad ogniem, ale również w piecu, na kuchence czy kominku. Dzięki niemu sprawnie przyrządzisz prawdziwe smakołyki, które nasycą Twoich towarzyszy czy współbiesiadników. Kociołki pozwolą Ci na przygotowanie aromatycznych zup lub potrawek dla dużej grupy osób. Ponadto takie naczynia długo utrzymują ciepło i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Najpopularniejszymi rodzajami tego typu artykułów są kociołki żeliwne oraz emaliowane – na które z nich powinieneś się zdecydować?

Kociołki emaliowane, czyli jakie?

Czym tak naprawdę jest emalia? To nic innego jak specjalna powłoka, która nie tylko jest łatwa w czyszczeniu, ale też dobrze przewodzi ciepło. Ponadto nie rdzewieje i nie wchodzi w reakcje z żywnością – nawet z kwasami – dlatego w kociołkach emaliowanych bez obaw możesz przygotować nawet bigos. To raczej tanie modele, które pozwolą Ci na względnie szybkie przygotowanie posiłku. Choć to bardzo praktyczne produkty, to jest tak tylko do czasu – dopóki emalia nie zostanie uszkodzona. Niestety w takim momencie musisz wymienić swój kociołek na nowy. Dlaczego? Używanie akcesorium z wadliwą emalią może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na smak potraw, ale także na Twoje zdrowie.

Czym charakteryzują się kociołki żeliwne?

Wysokiej jakości kociołki żeliwne to akcesoria, dzięki którym Twoje potrawy będą zarówno wyjątkowo aromatyczne, jak i bardzo soczyste. Decydując się na solidne produkty tego typu, możesz mieć pewność, że nie będziesz mieć problemów z pożywieniem przywierającym do dna. Ponadto takie naczynie gwarantuje Ci bezpieczeństwo – podczas gotowania nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a wręcz przeciwnie – Twoja żywność zostanie wzbogacona o zdrowe żelazo. Za sprawą tego, że żeliwo nagrzewa się równomiernie do bardzo wysokich temperatur, szybko i sprawnie poradzisz sobie z przygotowaniem efektownych dań. Przy takim kociołku możesz wykorzystywać metalowe akcesoria kuchenne, ponieważ nie ma ryzyka jego uszkodzenia. Żeliwny model to inwestycja na długie lata, wręcz można powiedzieć, że to produkt prawie niezniszczalny. Świetnym wyborem jest artykuł z płaską pokrywą, którą można traktować jak patelnię.

Jaki kociołek wybrać – żeliwny czy emaliowany?

Wybór idealnego kociołka wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli zależy Ci na solidnym i niezawodnym produkcie, który przyda się w Twojej kuchni oraz podczas wypadów na łono natury, postaw na kociołek żeliwny. Dlaczego? Kociołki emaliowane są mniej odporne, a przy tym nie zaleca się ich podgrzewania przez długi czas bezpośrednio nad otwartym ogniem. Wystarczy, że będziesz wiedział, jak poprawnie pielęgnować model żeliwny, a będziesz mógł go przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Jak właściwie pielęgnować kociołek żeliwny?

Aby Twój kociołek żeliwny służył Ci długi czas, musisz wiedzieć, w jaki sposób go pielęgnować. Oto kilka wskazówek.

Przed pierwszym użyciem

Bardzo ważne jest to, abyś przed pierwszym użyciem oczyścił kociołek mieszanką wody z piaskiem. Następnie wlej do niego litr oleju roślinnego i wypal go. Po tym pozwól się naczyniu samoistnie wystudzić. Szybkie schładzanie go może spowodować uszkodzenia. Kolejnym etapem jest wygotowywanie kociołka. Będziesz do tego potrzebował ziemniaków, wody oraz kostki smalcu. Wrzuć wszystko do środka i gotuj około godziny. Po takim zahartowaniu naczynie będzie gotowe do użytku.

Regularna pielęgnacja

Używając kociołka w warunkach polowych, do jego czyszczenia używaj wody z piaskiem. Gdy będzie już suchy, powinieneś natrzeć go tłuszczem – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ten proces może wydawać się czasochłonny, jednak gwarantujemy, że niepowtarzalny smak potraw Ci to wynagrodzi.

Jak dbać o kociołek żeliwny w warunkach domowych?

Jeżeli nie wybierasz się na biwak, a chcesz używać nowego kociołka żeliwnego w swojej kuchni, wcale nie musisz szukać piasku czy rozpalać ogniska. Wystarczy, że dokładnie umyjesz i osuszysz swoje naczynie, a następnie postawisz je na kuchence. Wrzuć do środka około 0,5 kg soli i piecz około 15 min. Kolor kociołka powinien lekko się zmieniać – gdy stanie się równomierny, wyłącz źródło ciepła oraz pozwól całości ostygnąć. Umyj i osusz naczynie, a potem dokładnie nanieś od wewnętrznej strony warstwę oleju rafinowanego.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiązać Twój dylemat związany z tym, jaki kociołek wybrać – żeliwny czy emaliowany. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w solidne naczynie, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego e-sklepu. Jako profesjonaliści oferujemy Ci wyłącznie sprawdzone produkty, które trafią nawet w bardzo wymagające gusta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl