Jeśli planujesz wyjazd na łono natury lub chcesz zorganizować coś więcej niż zwykłe ognisko, kociołek to wspaniały dodatek, który pozwoli na przygotowanie aromatycznego i pysznego dania wkładając w to minimum wysiłku! W tej kategorii znajdują się różnego rodzaju produkty, które są pokrytą naturalną powłoką zapobiegającą przywieraniu jedzenia. Oznacza to, że wystarczy włożyć artykuły spożywcze do naczynia, umieścić zakryty wieczkiem kociołek żeliwny nad ogniem i poczekać, aż przygotowywane danie (gulasz, zupa czy potrawka ze złowionymi przed chwilą rybami) nabierze odpowiedniego aromatu i będzie gotowe.
Żeliwne naczynia to wspaniałe rozwiązania, które dzięki naturalnej powłoce pozwolą nam na spożywanie zdrowego pożywienia. Przy odpowiedniej konserwacji będzie mogli cieszyć się potrawami w nich przyrządzonymi przez całe lata! Nawet, jeśli produkt będzie podróżował w różne rejony Polski czy Europy, jesteśmy pewni, że zjesz z niego niejedne pyszne i samodzielnie przygotowane danie – na przykład zupę lub gulasz.
Kociołek żeliwny na ognisko
Możliwość spędzenia wieczoru lub mniej słonecznego i chłodnego dnia przy wesoło trzaskającym, przyjemnie grzejącym ognisku to przyjemność wynagradzająca każdy trud. Nic tak nie cieszy oczu i nie podnosi na duchu jak miejsce, które jednocześnie daje światło i ciepło, a także chroni obozowisko przed dostępem dzikich zwierząt. Jest jeszcze jedna, ogromna zaleta ognisk - można na nich przyrządzić pyszny, sycący posiłek. Jeżeli znudziły Ci się tradycyjne kiełbaski, pieczone jabłka czy pianki i potrzebujesz nakarmić nie tylko siebie, ale też kilka innych osób - żeliwny kociołek będzie idealnym wyborem. W naszej ofercie znajdziesz modele o różnej pojemności, z pokrywką lub patelnią, a także o różnych kształtach dna. Dzięki temu będziesz mógł przygotować ulubione danie bez większego wysiłku.
W czym tkwi sekret naczynia, jakim jest kociołek?
Ognisko to wspaniała rzecz - odpowiednio rozpalone i zabezpieczone może palić się naprawdę wiele godzin. To odpowiedni czas, aby przyrządzić na nim dowolne danie. Dzięki kociołkowi ugotujesz zupę, potrawkę, mięso w sosie, rybę, ziemniaki, danie wegetariańskie i wszystko, cokolwiek zechcesz. Wystarczy, że dodasz składniki w kolejności od tych, które gotują się najdłużej do tych najdelikatniejszych i przykryjesz pokrywką. Takie danie będzie aromatyczne, zdrowe i na pewno zapewni Twoim kubkom smakowym wiele nowych doznań. Żeliwny kociołek ma grube dno i ścianki, dzięki czemu nie wymaga używania dużej ilości tłuszczu. Składniki nie przypalają się i nie mają kontaktu z żadnymi szkodliwymi substancjami. Cały proces gotowania odbywa się dokładnie tak jak setki lat temu.
Czym są kazany - tradycyjne uzbeckie kociołki do ogniska?
W naszej ofercie znajdziesz prawdziwe uzbeckie żeliwne kociołki do ogniska, czyli kazany. Możemy umieścić je bezpośrednio na ogniskiem, wieszając na pałąku, tripodzie specjalnym stojaku lub umieścić w piecu uczag, a ich cechą charakterystyczną jest okrągłe dno. Kształtem przypominają patelnię wok używaną powszechnie w kuchni azjatyckiej, dlatego też dobrze sprawdzają się również do gotowania potraw egzotycznych. Co ciekawe - są to naczynia przeznaczone jedynie do użytkowania nad ogniskiem - nie przygotujesz w nich dania ani na kuchence gazowej, ani w piekarniku.
Kociołek i patelnia żeliwna na ognisko - jak dbać o naczynia?
- Przygotowanie naczyń żeliwnych
Dokładnie umyj kazana pod ciepłą wodą, używając delikatnego detergentu, gąbki, zmywaka. Osusz ręczniczkiem papierowym. Umieść kociołek na taborecie gazowym, piecu uczag lub tripodzie nad ogniskiem i rozgrzej, wsyp sól ok. 500-1000g i piecz przez 20-30 minut okresowo mieszając sól. Musisz go podgrzewać, aż sól zmieni kolor na żółty lub jeszcze lepiej brązowy zabierając wszelkie zanieczyszczenia, w tym czasie żeliwny kociołek stopniowo będzie zmieniał kolor na jaśniejszy bardziej szary. Poczekaj, aż kolor wyrówna się na całej powierzchni następnie wyłącz, pozbądź się soli i pozwól mu ostygnąć.
- Jak prawidłowo wykonać powłokę „nonstick” ?
Przed użyciem kociołka pozostał jeszcze jeden krok – jest to stworzenie powłoki nieprzywierającej. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć tego kroku, w przeciwnym razie twój kocioł pokryje się rdzą, a jedzenie będzie się kleić i palić podczas gotowania. Tłuszcz jest niezbędny do stworzenia nieprzywierającej powłoki. Do tego celu możemy użyć każdego roślinnego oleju, a nawet tłuszczu zwierzęcego. Ogrzewamy kociołek z olejem i łyżką cedzakową podlewamy wszystkie ściany. Gorący olej wniknie we wszystkie pory naczynia, a w procesie polimeryzacji tłuszcz połączy się z żeliwem, tworząc trwałą powłokę nieprzywierającą i zabezpieczy naczynie. Pozostawić kocioł do wystygnięcia, wylać olej i przetrzeć papierowym ręcznikiem. Ponieważ żeliwo chłonie aromaty, a zapach przepalonego oleju nie każdemu odpowiada, warto jest przesmażyć dwie trzy cebule pokrojone na ćwiartki na brązowo.
- Jak prawidłowo przechowywać kociołek po użyciu?
Po każdym gotowaniu umyj żeliwny kociołek ciepłą wodą miękką ściereczką lub gąbką. W żadnym wypadku nie należy używać twardych i metalowych gąbek, ponieważ mogą pozostać rysy, które wkrótce zardzewieją. Pamiętaj, aby wytrzeć do sucha i wysuszyć kocioł przed odłożeniem go do przechowywania. Lepiej przechowywać naczynia w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, w żadnym wypadku nie przykrywać ich pokrywką ani innymi przyborami, aby nie pojawił się nieprzyjemny zapach. I najlepiej oczywiście naoliwić wnętrze kotła. Jeśli rzadko używasz kociołka, musisz go nasmarować z obu stron.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz patelnie żeliwne na ognisko oraz kazany wykonane z największą starannością. Mamy niewielkie modele o pojemności 4, 6, 8 czy 10 litrów, jak bardzo duże kociołki o pojemności od 15 do 110 litrów - idealne na wspólne biesiadowanie ze znajomymi w większym gronie oraz imprezy masowe. Zapraszamy do zakupu tych wyjątkowych naczyń, które z pewnością posłużą Ci przez wiele lat!