Uzbecki kumin górski (zira)
Opis
Opis
Kminek rzymski / Kumin / Zira, 45g
Stosowanie:
- Używany do pilawu
- Ryż, ciecierzyca
- Do dań z kurczaka i jagnięciny.
Produkt spełnia wymagania Halal i posiada certyfikat HALAL.
Kraj pochodzenia : Uzbekistan
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
—————————————————-
W starożytnym Egipcie kminek był już znany i używany – podobno jego pozostałości znaleziono w egipskich piramidach. Kumin, podobnie jak inne orientalne przyprawy, trafił do Europy w okresie Cesarstwa Rzymskiego (dlatego w niektórych miejscach nadal nazywany jest kminkiem rzymskim). Kminek - nie przez przypadek.
Chociaż nie da się zastąpić kuminu kminkiem (zarówno zapach, jak i smak są bardzo różne), to same rośliny kuminu są zdecydowanie spokrewnione z kminkiem – należą do tej samej rodziny selerów. Ich nasiona są podobne - nasiona kminku są nieco większe i jaśniejsze.
Kumin w medycynie
jest z powodzeniem stosowany zarówno w krajach wschodnich, jak iw staroeuropejskiej medycynie ludowej. Stosowano go głównie w leczeniu chorób żołądka i jelit oraz zaburzeń trawienia. Kumin lub jego napar podawano nawet dzieciom na wzdęcia, a dorosłym na uspokojenie układu nerwowego, wzmocnienie serca i łagodzenie wielu innych dolegliwości (nie zapominajmy - przy leczeniu chorób jakimikolwiek środkami ludowymi należy skonsultuj się z lekarzem!).
Mielony czy nasiona?
Kumin jest zwykle używany jako nasiona lub mielony. Nasiona przyprawy zwykle stają się bardziej intensywne w smaku, jeśli są lekko prażone na suchej patelni. Po uprażeniu można go zmielić w młynku do kawy i użyć jako proszek (jak kawę, kminek mielić tylko tyle, ile potrzeba!). Podczas gotowania kumin dodaje się jako pierwszy, ponieważ jego aromat jest bardzo intensywny – trzeba będzie łączyć według niego inne przyprawy. Z tego samego powodu kumin należy stosować ostrożnie. Po przesadzeniu z ilością może się zdarzyć, że nie będziesz już czuć innych przypraw w naczyniu.
Obecnie większość kuminu używanego na świecie pochodzi z Turcji, Egiptu, krajów Azji Środkowej i Indii. Specjaliści twierdzą, że kumin różni się nieco od różnych krajów, dlatego Uzbekowie, którzy przygotowują potrawy narodowe za granicą, muszą przywieźć przyprawy z Uzbekistanu – według nich tylko wtedy smak potraw będzie autentyczny!
Producent: SPICE EXPERT Sp. 160 Bogishamol Street, Taszkent, Uzbekistan.
Ważność:
Okres ważności - 24 miesiące.
Data produkcji: patrz na opakowaniu.
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.