Użytkowanie i pielęgnacja

W tym artykule dowiesz się:
1. Jak przygotować patelnię żeliwną do użytkowania?
2. Dlaczego żeliwna patelnia rdzewieje? Powody rdzewienia żeliwnych naczyń kuchennych. Jak tego uniknąć, jak dbać o żeliwne naczynia?
 
Patelnia Brizoll
 
Jak przygotować patelnię żeliwną do użytkowania? Preparacja patelni żeliwnej - instrukcja.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup żeliwnych naczyń kuchennych musisz wiedzieć, że dokonałeś świetnego wyboru. By w pełni cieszyć się z ich użytkowania poniekąd przez resztę swojego życia należy w pierwszym okresie o nie zadbać i w odpowiedni sposób przygotować.
 
Każde nowe naczynie żeliwne pokryte jest cienką warstwą oleju technicznego, który konserwuję i zabezpiecza jego powierzchnie od chwili wyprodukowania do momentu przygotowania do użytku. Musimy pozbyć się konserwacji, wypalić/wypiec naczynie i stworzyć w procesie polimeryzacji nieprzywierającą naturalną powłokę (podczas podgrzewania na powierzchni tłuszcz wiąże się z metalem i tworzy twardą nieprzywierającą skórkę chroniącą metal).
 
Przygotowanie naczyń żeliwnych na kuchence
1. Dokładnie umyj patelnię pod ciepłą wodą używając delikatnego detergentu, gąbki, zmywaka. Osusz ręczniczkiem papierowym. 
2. Umieść patelnię na kuchence i rozgrzej, wsyp sól ok. 300-500g i piecz przez 10-15 minut okresowo mieszając. Stopniowo kolor patelni zacznie zmieniać się na jaśniejszy, bardziej szary. Poczekaj, aż kolor wyrówna się na całej powierzchni następnie wyłącz i pozwól jej ostygnąć.
3. Po wystygnięciu należy ponownie umyć patelnię i osuszyć.
4. Nanosimy na całej wewnętrznej powierzchni patelni olej jadalny rafinowany, najlepiej rzepakowy lub słonecznikowy.
 
Przygotowanie naczyń żeliwnych w piekarniku
1. Dokładnie umyj patelnię pod ciepłą wodą używając delikatnego detergentu, gąbki zmywaka. Osusz ręczniczkiem papierowym. 
2. Umieść patelnię w piekarniku i podgrzewaj przez 5-10 minut temp 100-120 °C w celu dokładnego osuszenia. Po 10 minutach wyjmij patelnię i zwiększ temperaturę do 180 °C
3. Nanieś dokładnie na całej powierzchni patelni niewielką warstwę roślinnego oleju rafinowanego, najlepiej rzepakowego lub słonecznikowego.
4. Umieść patelnię w piekarniku na środkowej półce do góry dnem, zacznij wypiekać. Wypiekaj patelnię w piekarniku przez 60 minut i zostaw do całkowitego wystygnięcia.
 
Możesz powtórzyć ten proces kilka razy, ale najlepszym rozwiązaniem do opracowania błyszczącej patyny jest po prostu gotowanie.
 
Patelnia Brizoll
 
Dlaczego żeliwna patelnia rdzewieje? Powody rdzewienia żeliwnych naczyń kuchennych. Jak tego uniknąć, jak dbać o żeliwne naczynia?

Niewłaściwe użytkowanie żeliwnych naczyń kuchennych lub zaniedbanie zasad użytkowania może doprowadzić do rdzewienia. Dzieje się tak, ponieważ żeliwo nie jest pokrywane dodatkowymi, syntetycznymi powłokami. Nadmiar wilgoci wnika w pory materiału i w ten sposób tworzy się korozja.

 

Kiedy żeliwne naczynie rdzewieje? Korozja może wystąpić, jeśli:

●  pozostawisz w nim ugotowane jedzenie,

●  umyjesz żeliwne naczynie w zmywarce do naczyń,

●  naczynie moczyło się w zlewie przez dłuższy czas,

●  nie wytrzesz lub nie osuszysz naczynia po umyciu.

Pamiętaj, że rdzewienie żeliwnej patelni nie jest poważnym problemem. Możesz łatwo się go pozbyć i wcale nie oznacza to uszkodzenia naczynia. Najlepiej jednak przestrzegać zaleceń użytkowania, w przeciwnym razie rdzewienie żeliwa jest nieuniknione.

 

Rdzewienie żeliwnego naczynia kuchennego – jak tego uniknąć?

●  przed pierwszym użyciem pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu naczynia (patrz: sekcja "Jak przygotować patelnię żeliwną do użytkowania? Preparacja patelni żeliwnej - instrukcja."),

●  nie myj żeliwnego naczynia w zmywarce,

●  nie pozostawiaj w naczyniu ugotowanego jedzenia i umyj patelnię zaraz po użytkowaniu,

●  za każdym razem, po umyciu, wytrzyj żeliwne naczynie do sucha i zawsze przechowuj je w suchym miejscu,

●  używaj żeliwnych naczyń regularnie – z czasem na patelni wytworzą się trwałe, naturalne powłoki minimalizujące ryzyko pojawienia się rdzy.

 

Mycie naczyń żeliwnych

●  naczynia żeliwne najlepiej myć gdy są jeszcze ciepłe, zaraz po użytkowaniu.

●  do mycia używamy tylko gorącej wody, gąbki, zmywaka lub twardej szczotki.

●  do zaschniętej, zapalonej patelni możemy użyć pasty z soli kuchennej i wody.

●  po każdym myciu osuszamy naczynie ręczniczkiem papierowym i w pierwszym okresie, zanim powstanie powłoka ochronna, "olejujemy" - z użyciem ręcznika papierowego rozcieramy na wewnętrznej stronie patelni niewielką ilość dowolnego oleju roślinnego. 

 

Jak wyczyścić żeliwne naczynie kuchenne z rdzy?

1. Dobrze umyj naczynie sztywną szczotką lub ścierką do oczyszczania patelni z rdzy. Możesz wykorzystać łagodny detergent, np. płyn do mycia naczyń,

2. Opłucz naczynie i wykonaj procedurę przygotowania patelni do użytku tak, jak przed pierwszym użyciem.

Jeżeli będziesz odpowiednio pielęgnować żeliwne naczynia kuchenne, ich żywotność będzie wręcz nieograniczona! Smaku potraw gotowanych w żeliwie jest niesamowity i nie da się go porównać z niczym, dlatego warto stosować się do tych kilku prostych zasad użytkowania!

 

Patelnia Brizoll

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl