Patelnia żeliwna a indukcja. Czy patelnie żeliwne działają na indukcji?

Patelnia żeliwna a indukcja. Czy patelnie żeliwne działają na indukcji?

Patelnia żeliwna a indukcja - czy żeliwne naczynia działają na indukcji? Jak tradycyjne naczynia do gotowania radzą sobie na nowoczesnych kuchniach indukcyjnych? 

Przez całe wieki naczynia żeliwne i patelnie żeliwne były powszechnie używane na całym świecie. Z upływem lat technologia postępowała, świat się rozwijał, a ludzie nadal korzystali z żeliwnych naczyń kuchennych.

Zmiany nastąpiły dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Producenci sprzętu gastronomicznego, szukając oszczędności, rozpoczęli produkcję naczyń kuchennych z tańszych, dużo mniej wytrzymałych i mniej bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Patelnie i naczynia żeliwne zaczęły iść w odstawkę głównie na rzecz aluminium.

Kiedy wynaleziono kuchnie indukcyjne okazało się, że wiele z tych tanich zamienników żeliwa nie chce współpracować z nową technologią. Po prostu na niej nie działają. Jak jest z działaniem patelni żeliwnych na indukcji?

Patelnia żeliwna a indukcja. Żeliwo a działanie kuchenek indukcyjnych

Odpowiadając na pytanie czy patelni żeliwnej można używać na kuchence indukcyjnej przede wszystkim trzeba wytłumaczyć w jaki sposób działają kuchenki indukcyjne.

Kuchenki indukcyjne generują energię w dnie naczynia dzięki drucianym cewkom umieszczonym pod powierzchnią płyty. Kiedy uruchamiamy palnik indukcyjny przez cewkę przepływa prąd przemienny, tworząc silne pole magnetyczne wokół niej i nad nią.

Kiedy położymy na palniku naczynie kuchenne, pole magnetyczne wnika w metal i wytwarza prąd elektryczny. To on właśnie on wytwarza ciepło wewnątrz naczynia i gotuje nasze jedzenie.

Aby patelnia działała więc na kuchence indukcyjnej, materiał z którego jest wykonana musi przewodzić prąd i posiadać właściwości ferromagnetyczne. Żeliwo posiada te cechy, a więc odpowiedź brzmi TAK - patelnie i naczynia żeliwne działają na indukcji.

Patelnia żeliwna na kuchni indukcyjnej. Czy jest bezpieczna?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy patelni żeliwnej można używać na kuchni indukcyjnej. Kolejne, które się nasuwa, to czy jest to bezpieczne dla takiej kuchenki biorąc pod uwagę chropowaty materiał, z którego wykonane są patelnie i naczynia żeliwne.

Wiele patelni żeliwnych niskiej jakości posiada bardzo nieprzyjemną, grudkowatą powierzchnię. Taka powierzchnia stwarza zagrożenie, że podczas gotowania porysujemy gładką przecież płytę indukcyjną.

Patelnie żeliwne Brizoll wykonane są jednak z bardzo wysokiej jakości odlewu żeliwnego w specjalnych, metalowych formach. Ponadto podczas procesu produkcji są ręcznie szlifowane przez pracowników fabryki Brizoll. Każda patelnia i naczynie żeliwne Brizoll musi spełnić restrykcyjne wymogi dotyczące geometrii oraz wygładzenia powierzchni.

Dzięki temu nasze produkty nie muszą być powlekane dodatkowymi, wątpliwymi dla zdrowia powłokami zabezpieczającymi, a używanie patelni i naczyń żeliwnych na indukcji jest całkowicie bezpieczne.

Jeżeli jednak nadal obawiasz się o swoją płytę indukcyjną, podczas gotowania z wykorzystaniem patelni żeliwnej na kuchni indukcyjnej możesz podłożyć pod naczynie matę lub papier do pieczenia.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl