Nie jest to czynność szczególnie skomplikowana, aczkolwiek jej wykonanie ma absolutnie kluczowe znaczenie, jeżeli chcemy cieszyć się pełną funkcjonalnością zakupionego naczynia przez długie lata. W tym artykule powiemy Ci, jak prawidłowo przeprowadzić pierwsze wygrzanie patelni żeliwnej oraz jak później ją konserwować.
Pierwsze działania po zakupie nowego naczynia
Koniecznie musisz pamiętać, że fabrycznie nowa patelnia żeliwna wymaga wygrzania na kuchence bądź w piekarniku, zanim jeszcze zaczniesz przygotowywać na niej dania. Nazywane jest to sezonowaniem i pozwala uzyskać naturalną, nieprzywierającą powłokę na powierzchni naczynia, gdy tłuszcz użyty do smażenia na stałe zwiąże się z metalem w procesie polimeryzacji. Dodatkowo, przed pierwszym użyciem należy starannie umyć naczynie z użyciem miękkiej gąbki i płynu do naczyń bądź innego, nieagresywnego detergentu – pozwoli to usunąć warstewkę wosku technicznego znajdującą się na powierzchni produktu.
Gdy już umyjemy naczynie, trzeba je osuszyć ręcznikiem papierowym bądź włożyć do piekarnika nastawionego na ok. 120°C na maksymalnie 10 minut, co pozwoli odparować resztę wody. Po tym czasie naczynie wyjmujemy.
Właściwe rozgrzewanie patelni żeliwnej
Dopiero teraz możemy zając się właściwym sezonowaniem. Zakładając, że korzystamy z piekarnika, zwiększamy temperaturę do 180-200°C i pokrywamy naczynie z obu stron niewielką ilością oleju rzepakowego, tak aby utworzyła się cienka warstwa. Następnie wkładamy patelnię żeliwną do góry nogami do piekarnika, a dno urządzenia zabezpieczamy przed skapującym tłuszczem folią aluminiową. Naczynie wygrzewamy w ten sposób przez mniej więcej godzinę, potem wyłączamy piekarnik i pozostawiamy je do wystygnięcia. To już wszystko, wcale nie było to takie trudne, prawda?
Konserwacja patelni żeliwnej - na co zwrócić uwagę?
Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a Twoje naczynie będzie w doskonałej kondycji przez całe dekady! Zawsze po smażeniu zostawiaj je na kuchence do wystygnięcia, czyść samą gąbką i gorącą wodą, a potem dokładnie osuszaj. Na koniec na powierzchnię wewnętrzną warto jeszcze nanosić - szczególnie w początkowym okresie użytkowania - odrobinę oleju roślinnego z użyciem ręcznika papierowego.
W Twojej kuchni ciągle nie ma jeszcze patelni żeliwnej, woka lub kociołka? Zamów najwyższej jakości naczynia w sklepie Brizoll!